Kašeľ, prechladnutie a chrípka

Je celkom prirodzené, že každý z nás z času na čas ochorie. Naše dýchacie cesty sú jedným z najčastejších miest, cez ktoré sa do tela dostávajú choroboplodné zárodky. Preto následkom infekcie trpia práve dýchacie cesty – nos, hrdlo, priedušnica, priedušky a pľúca. Mnohokrát všetko, čo vaše telo potrebuje, je oddýchnuť si v posteli, vypiť dostatok tekutín a užiť účinný liek, ktorý si kúpite v lekárni bez nutnosti navštíviť lekára. Je ale veľmi dôležité rozlíšiť medzi obyčajným prechladnutím a závažnejším ochorením, akým je napríklad chrípka.

Kašeľ je obranným reflexom, alebo varovným signálom, môže ho spôsobiť podráždenie spôsobené životným prostredím, bežné prechladnutie, chrípka alebo zápal priedušiek (bronchitída).

Nádcha, alebo prechladnutie, je spôsobená vírusovou infekciou. Medzi príznaky patrí kýchanie, upchatý a tečúci nos, bolesť hrdla a kašeľ. Nádcha môže občas spôsobiť miernu horúčku a bolesti hlavy.

Chrípka (influenza) je názov vysoko nákazlivého vírusového ochorenia dýchacích ciest. Spôsobuje bolesti celého tela, horúčku, bolesť hlavy a pocit únavy. Zároveň človek pociťuje rovnaké príznaky, ako pri prechladnutí: bolesť hrdla, upchatý nos a pretrvávajúci suchý kašeľ , ktorý môže trvať aj niekoľko týždňov po skončení ochorenia. Chrípka môže byť veľmi nebezpečná hlavne pre starších, či oslabených pacientov a pre deti. Ďalšie informácie ohľadom očkovacej vakcíny proti chrípke získate od vášho lekára.

Mucosolvan - Ask the experts

Opýtajte sa odborníka

Ako si môžete posilniť Váš imunitný systém?